Kwi
6

nowe newsy

Choć lamy i alpaki są do siebie podobne i często mylone, jest kilka szczegółów, które je od siebie odróżnia. Zwróćcie uwagę przede wszystkim na różnice w wyglądzie, widoczne na pierwszy rzut oka.

Uszy i pysk. Lama ma długie uszy przypominające kształtem banan i podłużny pysk. Uszy alpaki są krótsze, a pysk bardziej zaokrąglony.

Wzrost i waga. Lama mierzy średnio ok. 1.5 metra i osiąga wagę nawet do 250 kg, ma dłuższe nogi i dość smukłą sylwetkę. Alpaka jest niższa, drobniejsza, zwykle waży do 60 kg i z budowy ciała bardziej niż lama przypomina owcę.

Sierść. Na pierwszy rzut oka sierść lamy jest sztywna i szorstka, alpaka jest puszysta i miękka w dotyku. Pod względem pozyskiwanej wełny, alpaka jest niekwestionowanym zwycięzcą. Wełna alpaki uważana jest za jedną z najlepszych na świecie, ma jedwabisty połysk, wykorzystuje się ją m.in. do produkcji ubrań i kołder.

Charakter. Lamy są odważniejsze i bywają uparte, znane są z tego, że plują (alpaki w zasadzie też, ale o tym innym razem), więc wywołują skrajne emocje. Pod tym względem alpaka to przeciwieństwo lamy – puchate, łagodne i towarzyskie stworzenie, które każdy chce głaskać i wyprowadzać na spacer.